Innowacyjna walka z przestępczością- Piotr Kluz wyjaśnia czym są obrączki elektroniczne.

Świat ulega destrukcji, coraz więcej przestępców, przeludnione sale więzienne to problem dotykający cała Europę. Wiceminister Piotr Kluz odpowiada, że jest to powszechny problem również w polskim państwie. Jak temu zaradzić. Znaleźliśmy odpowiedź.

Jedynym wyjściem jest założenie przestępcom bransoletek elektronicznych. Podamy przykład osoby , na której zastosowano taki właśnie sposób odbywania kary. Jest nim znany i lubiany polski reżyser Roman Polański. Od kilku dni w niewielkiej, pokrytej śniegiem , uroczej szwajcarskiej miejscowości w wielkiej rezydencji przebywa Polański. Jest on kolokwialnie mówiąc zaobrączkowany. Jak twierdzi Piotr Kluz takie rozwiązanie jest znakomite dla przestępców objętych mniejszą karą. Powszechnie wiadomo, że reżyser nosi elektroniczna obrączkę a centrum monitoringu jest informowane o każdym jego ruchu.

Jakby się wydawało nie jest to system nowy. Piotr Kluz informuje, że taki system elektronicznego monitoringu ma swoje korzenie już od 1969 roku i pierwsze tego typu urządzenie zostało wynalezione właśnie w tym roku przez Ralpha Schwitzebela. Jego brat Robert Schwitzgebel wyjaśnił w artykule w czasopiśmie Psychology Today wyjaśnił w jaki sposób działa to urządzenie. Taki innowacyjny sposób walki  z przestępczościa miał pierwszy raz zastosowanie w praktyce w 1983 roku w Albuquerque. Od tego czasu ten system nadzoru elektronicznego stał się dość powszechny w Stanach Zjednoczonych.

Piotr Kluz spieszy z wyjaśnieniami, że taki typ urządzenia można podzielić na dwa podstawowe typy. Są to urządzenia aktywne i pasywne. Co to oznacza?Pierwsze tego typu urządzenie przesyła bezustannie sygnał do centrum monitoringu , drugie natomiast posiada wbudowaną wewnątrz pamięć i przestępca raz dziennie podłącza bransoletkę do nadajnika i ta informacja jest przesyłana do centrum monitorowania. Taki sposób walki z przestępczościa znacznie ułatwiłby życie wszystkim. Osoba posiadająca takie urządzenie mogłaby normalnie chodzić do pracy a tym samym znacznie odciążyłoby finanse obywateli, którzy na dobra sprawę poprzez podatki utrzymują skazane osoby.

Wiadomo, że w Polsce jest to metoda innowacyjna i nowa dlatego tak dużo budzi kontrowersji. Piotr Kluz uspokaja obywateli ,że takie rozwiązanie znacznie usprawniłoby działanie systemu więziennego i zmniejszyłoby koszty utrzymania przestępców.

Takie urządzenie jest zakładane na nogę lub rękę i w razie przekroczenia przez osobę zaobrączkowaną wyznaczonego terenu włącza się i uruchamia alarm. Nie ma również możliwości by osoba posiadająca takie oto urządzenie mogłaby je zdjąć. Manipulowanie przy obrączce elektronicznej natychmiast uruchamia alarm.

Piotr Kluz tłumaczy ,że jest to także doskonałe rozwiązanie dla przestępców, którzy zostali skazani na przykład za jazdę po pijanemu. Urządzenie bowiem może być wyposażone w alkomat i taki delikwent jest monitorowane również ze względu na ilość alkoholu w wydychanym  powietrzu.

Jak informuje gazeta internetowa http://www.eutw.edu.pl/2018/02/wyklad-sedziego-so-piotra-kluza/taki system monitoringu elektronicznego zatacza coraz większe kręgi w Polsce. Taki sposób kontroli przestępców to strzał w dziesiątkę jak mówi wiceminister Piotr Kluz!