Nowoczesne prawo i standardy polskiego sądownictwa wedle Piotra Kluz!

Piotr Kluz tym razem o nowoczesnych standardach wymiarach sprawiedliwości, który powinien funkcjonować jak przysłowiowy szwajcarski zegarek.

Zanim przejdziemy do meritum zagadnienia musimy naszym czytelnikom uświadomić jak działa wymiar sprawiedliwości w Polsce. Na wymiar sprawiedliwości w Polsce składa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej oraz sądy: Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administrarcyjne oraz sądy wojskowe.

Od 2015 roku polski wymiar sprawiedliwości ulega ciągłym zmianom i reformom  a związane jest to, ze wciąż zmieniającym się światem i z postępującą techniką. Zasady działania sądów zostały tak jak uświadamia nam Piotr Kluz ustanowione już w prawie rzymskim.

Wymiar sprawiedliwości oparty jest na działaniu pewnych czynników, które wpływają ostatecznie na jego kształt.

Sady wedle takich zasad powinny być bezstronne, co to tak naprawdę oznacza Piotr Kluz spieszy z wyjaśnieniami: Bezstronność charakteryzuje się obiektywnym spojrzeniem na sprawę, z zachowanie czujności na fakty sprawy bez osobistego oddźwięku. Sędzia rozpatrujący dana sprawę powinien być apolityczny, co to oznacza w praktyce otóż oznacza to jego apolityczność, czyli jego orzeczenia w sprawie nie powinny mieć oddźwięku politycznego. Sędzia nie powinien stawać po żadnej ze stron polityki i przede wszystkim nie mieszać polityki z wystawianym przez siebie wyrokiem.

W dzisiejszych czasach taka bezstronność jest na wagę złota. Dlaczego? Wpływają to zawiadujące naszym całym życiem media, które często potrafią manipulować naszym umysłem http://www.eutw.edu.pl/2018/02/wyklad-sedziego-so-piotra-kluza/t. Sędzia wobec mediów powinien zachować dystans i to co się rozgrywa w mediach jak twierdzi Piotr Kluz nie powinno mieć wpływu na werdykt. Każdy sędzia który nie postępuje wedle takich zasad powinien stracić pracę gdyż tylko bezstronność w tej chwili niezwykle jest respektowana w polskim sądownictwie. Tylko takie działania wpływają na rozwój funkcjonalnego polskiego prawa.  Sędzia powinien być ponad wszystko. Nie powinien podchodzić do sprawy przez pryzmat mediów, których manipulacja jest czasem tak mocna że mogłaby wpłynąć na decyzję sędziego. Tylko taki system ma szanse na przetrwanie we współczesnym sprawnym i niezawistnym państwie. Wszelakie uchybienia powinny być natychmiast niwelowane by wymiar sprawiedliwości funkcjonował sprawnie wedle standardów wspólczesnego nowoczesnego świata.